خانه / لغت نامه فلسفی / ماتریالیسم دیالکتیک؛ اصل دیالکتیک

ماتریالیسم دیالکتیک؛ اصل دیالکتیک

مُطهّری‌، مرتضی (فریمان ۱۲۹۸ـ تهران ۱۳۵۸ش):
هگل در نظريات فلسفى خويش مادى نبود ولى كارل ماركس و انگلس كه شاگردان وى بودند و منطق ديالكتيك را از استاد فرا گرفته بودند نظريات مادى و ماترياليستى داشتند و در اين جهت از فلاسفه مادى قرن هجدهم پيروى مى‏ كردند.
ماركس و انگلس نظريات مادى خويش را بر اساس منطق هگل تشريح [كرده‏] و توضيح دادند و از اينجا «ماترياليسم ديالكتيك» به وجود آمد. در حقيقت ماترياليسم ديالكتيك، تركيبى است از فلسفه مادى قرن هجدهم و منطق هگل كه آندو را كارل ماركس و انگلس به يكديگر مربوط ساختند.
چنانكه بعداً خواهد آمد، يكى از اصول منطق ديالكتيك «اصل حركت» است. ديالكتيك مى‏ گويد اشياء را در حال حركت و تحول بايد مطالعه نمود. ديالكتيك- به حسب ادعاى خود- جمود و يكسان ماندن را از خواص طرز تفكر متافيزيكى مى ‏داند. از اين رو دانشمندان فلسفه ماترياليسم ديالكتيك، آن فلسفه مادى را كه قبلًا طرز تفكر متافيزيكى داشت يعنى بر اساس جمود و يكسان ماندن موجودات تفكر مى‏ كرد «ماترياليسم متا فيزيك» مى‏نامند؛ يعنى ماديتى كه طرز تفكر متا فيزيكى دارد. از اين روى «ماترياليسم متا فيزيك» در مقابل «ماترياليسم ديالكتيك» است. (پاورقی های اصول فلسفه و روش رئالیسم)

همچنین ببینید

زلزله

سيد نعمة اللّه جزايرى گويد زلزله‏اى در شيروان بوقوع رسيد و تلفات بسيارى داشت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *