سوفیسم

مُطهّری‌، مرتضی (فریمان ۱۲۹۸ـ تهران ۱۳۵۸ش):
در ميان دانشمندان يونانى قبل از سقراط گروهى هستند كه «سوفسطائى» يا «سوفيست» خوانده مى ‏شوند و نام اشخاصى به اين عنوان برده مى ‏شود.
… اين گروه را به واسطه آنكه در همه علوم و فنون عصر خود ماهر بودند «سوفيست» مى ‏گفتند، يعنى دانشمند، و كلمه «سوفسطائى» كه شايد صحيحش «سوفسطى» باشد از كلمه «سوفيست» تعريب شده ولى بعدها اين كلمه را به كليه كسانى گفتند كه روش فوق را داشته باشند يعنى به هيچ اصل ثابت علمى پابند نباشند، و اين مسلك را «سوفيسم» نامند. (پاورقی های اصول فلسفه و روش رئالیسم)

مُطهّری‌، مرتضی (فریمان ۱۲۹۸ـ تهران ۱۳۵۸ش):
[در اینجا] مسلك «سوفيسم» كه از جهتى مرادف با ايده آليسم است و اين دو در نقطه مقابل رئاليسم (فلسفه) مى‏ باشند، ابطال مى‏ شود….
در اينجا لازم است در اطراف دو كلمه «ايده آليسم» و «رئاليسم» توضيحاتى داده شود، زيرا در كتب ماديين جديد معمولًا «ايده آليسم» در مقابل «ماترياليسم» (اصالت‏ ماده) قرار مى‏گيرد و چنين وانمود مى‏شود كه تمام دانشمندان غير مادى ايده آليست مى‏ باشند.
ما براى آنكه خواننده محترم بهتر مورد استعمال اين دو كلمه (ايده آليسم و رئاليسم) را در يابد و ضمناً از مغلطه‏هايى كه ممكن است به واسطه معانى و اصطلاحات گوناگونى كه مخصوصاً كلمه ايده آليسم در طول تاريخ به خود گرفته مصون بماند، معانى لغوى و اصطلاحى اين دو كلمه را مطابق آنچه از مطالعه نظريات فلاسفه و از ترجمه دائرة المعارف انگليسى برمى‏آيد شرح مى‏دهيم. (پاورقی های اصول فلسفه و روش رئالیسم)

مُطهّری‌، مرتضی (فریمان ۱۲۹۸ـ تهران ۱۳۵۸ش):
اساس “سوفيسم” … بر انكار بديهيات و هيچ در هيچ بودن جهان خارج است. (پاورقی های اصول فلسفه و روش رئالیسم)

همچنین ببینید

زلزله

سيد نعمة اللّه جزايرى گويد زلزله‏اى در شيروان بوقوع رسيد و تلفات بسيارى داشت در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *